Benim Adım Gelecek (BAG) projesinin 2018 / 2019 dönemi kapanış töreni Çelik Palas Hotel’de gerçekleşti. İftar yemeği ile birlikte düzenlenen kapanış törenine projenin usta ve çırakları ile projenin eğitmenleri katıldı. Büyük bir heyecanın yaşandığı törene yaklaşık 80 kişi katıldı.

Gönüllü Hareketi Derneği Başkanı Sertaç Şipka, açılış konuşmasının ardından bir dönem boyunca yapılan faaliyet istatistiklerini paylaşarak ve yapılan faaliyetleri değerlendirdi. Benim Adım Gelecek projesinin Gönüllü Hareketi Derneği için öneminden bahsederek, kuşaklar arası diyalogun önemine dikkat çekti. Projede usta olarak yer alan özel sektör yöneticilerinin ne kadar örnek bir davranış sergilediğini vurgularken, çıraklarında da gönüllü olarak farklı sosyal sorumluluk projelerini dernek bünyesinde başlatmalarının yarattığı sinerjiden bahsetti. Dernek Başkanı Sertaç Şipka, proje etkinliklerine destek veren Hacıhasanoğulları, Çelik Palas Hotel ve Yeşim Tekstil’e sponsorlukları için ayrıca teşekkür etti.

Ustalardan İlker Demirezen (Nexans Denizli Fabrika Müdürü) söz alarak, gençleri daha yakından tanıyarak elde ettikleri bilgi ve deneyimleri, kendi fabrikalarından da uygulamaya başladıklarını ve gençleri firma içerisinde destekleyecekleri yeni mekanizmalar oluşturduklarını söyledi. Aynı zamanda BAG projesinden başarılı bir şekilde mezun olan 2 kişi çırağı istihdam edeceklerinin sözünü veren Demirezen, ekibi Denizli fabrikasına teknik gezi için davet etti.

Ustalardan Kemal Sakin (Cobus İş Geliştirme Kurucusu) ise, BAG projesinin çok iyi kurgulandığını ve ivmesini artırarak gelişim gösterdiğine dikkat çekti. BAG içerisinde yer almaktan memnuniyetini dile getiren Sakin, çırakları ile yaptığı paylaşımlardan büyük keyif aldığını ve aynı zamanda onlarda da birçok şey öğrendiğini söyledi.

Çırak Sevilay Avcı (Bursa Uludağ Üniversitesi Endüstri Müh. 3.Sınıf), dönem içerisinde yapılan 22 faaliyete en çok katılan isim olurken BAG projesinin kendisi için büyük bir şans olduğunu söyledi. Usta-Çırak Buluşmalarından çok yararlandığını; bunu BAG Akademi, teknik geziler ve BAG Talks etkinlikleri ile daha işlevsel hale geldiğine dikkat çekti.

Projenin hem çırağı hem de proje ekibinin üyesi olan Feray Buğer (Bursa Uludağ Üniversitesi Endüstri Müh. 3.Sınıf) ise, projenin ilk mülakat aşamasında ne kadar heyecanlandıysa, bugün de aynı heyecanı taşıdığını söyledi. Projede çırak olarak yer almanın ve ekipte sorumluluk üstlenmenin kendisine çok şey kattığını söyleyen Buğer, gelişen bir organizasyon kültürü oluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

BAG projesinde 3 yıldır projede yer alan ustalara, Dernek Başkanı Sertaç Şipka tarafından küçük birer anı verildi. Seçkin Ünal (Valeo Kalite Müdürü) ve Halil Kurtuluş Akgöz (Valeo Tedarikçi Kalite Müdürü) projenin başladığı ilk günden bu yana projede usta olarak yer alıyor ve destek veriyorlar.

Seçkin ve Halil Kurtuluş Bey’in 3. Ustalık Yılı Anısına aldıkları plaketler.

Usta Seçkin Ünal, projedeki çıraklara faydalı olduklarını hissettikleri için çok mutlu olduklarını söyledi. Her yıl daha fazla usta ve çırağın projeye katılmayı isteyeceğini ve bu sayının yıldan yıla artacağını söyleyen Ünal, ilerleyen dönemlerde de projede yer almaya devam edeceğini belirterek, katkı veren herkese teşekkür etti.

Usta Halil Kurtuluş Akgöz ise, projenin en başından beri usta olarak yer aldığı için kendisini şanslı hissettiğini söyledi. Daha önceki çıraklarının yavaş yavaş mezun olmaya başladığını ve sektörünün lideri firmalarda işe başladıklarını söyledi. Bir fikir ile başlayan ve hayata geçen BAG projesinin, bugünlerde gelmesinde ve bu kadar insanın dahil edilmesinde çok fazla emeğin olduğunu belirten Akgöz, dernek yönetimine ve proje ekibine teşekkür etti.

Gönüllü Hareketi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü Mesut Şentürk tarafından ise mezun olan çıraklar tek tek sahneye davet edilerek, ustalarının elinden sertifikalarını aldılar. Bir dönem boyunca çok çalıştıklarını söyleyen Şentürk, 37 gencin hayatına dokunarak onların çok faydalandığı bir proje dönemi geçirmelerinin ve özel sektör yöneticilerinin gönüllü olarak projede yer almalarının ekibi çok motive ettiğini söyledi.

Tüm çırakların sertifikalarını almalarının ardından, tüm katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirilerek bir proje dönemi daha kapanmış oldu. Hatıra fotoğrafı sonrasında tüm katılımcılar kendi arasında bol bol sohbet ederek, paylaşımlar yapma şansı buldu.


Kapanış Töreninin bazı fotoğraflarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir