Benim Adım Gelecek çırakları ile bulunduğumuz çağın ihtiyaçları ve güncel konularlarla ilgili olarak eğitimler almaya devam ediyor. Geçtiğimiz yılın BAG Ustalarından olan Bosch Türkiye Başkanlık Ofisi Müdürü Anna Vardar tarafından Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi, Workinton’da gerçekleşti.

Değişen ve gelişen dünyada insanları ve toplumları mutlu etmek biraz daha zor. Çünkü kişilerin gerek sosyal medyada gerek yaşam alanlarında tamamen kendine özgü hayat sınırları oluşmuş durumda. Design Thinking ve UX (user experience) kişilerin gözünden bakarak yani kişi bazlı tasarımlar yaparak mutlu etmeyi ve hayatı kolaylaştırmayı hedefliyor. Yani bizden güzel bir tasarım değil kullanılacak ve memnun edecek tasarımların olması gerekmekte.  

Bir çok tasarım aslında çok güzel görünüyor, peki gerçekten kullanıcı odaklı mı ? Aslında bu sorunun cevabı bizim aldığımız veya kullandığımız materyallerde, kullanmanılmayan özelliklerin neden var olduğu dayalı değil mi? Belki de o ürünü tasarlayan tasarımcı sadece kendi gözünden kendi ihtiyaçlarına cevap aradı.

Başka bir tanım ile de, “Çözüm”e değil “Probleme” aşık ol demekmiş Design Thinking. Bir ürün tasarlarken ve bir oluşuma girmişken, “neden girildiği”, “bundan öncekilerin neler olduğu” ve “niye yeterli olmadıkları” ile alakalı. Tüm bu süreçleri yaparken, tabi ki birçok aşamada belirlenmiş. Bu eğitimde çıraklarımız ve proje ekibimiz bir inovasyon merkezi tasarımı yaparak aşamaları ve Design Thinking aşamalarını daha iyi anlamaya çalışarak, çeşitli uygulamalar yaptılar.

paylaştıkça değerli...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email